Posledních mnoho let byl můj telefon k nalezení v každém mém emailu v podpisu, na mém webu, na mých vizitkách, prostě všude. Zavolat ohledně čehokoli a kdykoli nemohlo být snadnější.

Od okamžiku představení „neomezených“ tarifů v ČR počet a délka volání začala rapidně růst, a já v poslední době (první půlka roku 2018) zjistil, že naprostá většina hovorů vůbec nedává smysl.

  • Buďto jde o skutečně důležité věci, které ale obvykle stejně vyžadují potvrzení nebo upřesnění emailem, ne řešení na telefonu;
  • Nebo jde o různé nabídky/poptávky (služeb, spolupráce, konzultace), které se rozsahem k řešení po telefonu vůbec nehodí;
  • Nebo jde o „rychlé dotazy“ různých „taky kamarádů“, pro které je rychlejší hovor na minutu, než pět minut sám googlit;
  • Nebo jde o tzv. telefonní spaming, hovory z callcenter s různými průzkumy, hovory z bank s up-sellingem/cross-selingem;

Množství hovorů, které skutečně mají význam, se tak ustálil zhruba na jednom-dvou týdně, a to (navíc) často v dopředu dohodnutém čase a tématu („po telefonu dořešíme detaily k tomu, co jsme tu psali“). A to je smutné.

To nejhorší ale je, že každý hovor vytrhává z pracovního soustředění a zvyšuje frustraci – poté, co mě od rozdělané práce po počtvrté během dvou hodin na pár minut někdo vytáhne, mě celkem přechází chuť se úkolu věnovat. To je moc špatně.

Je to asi 17 let od doby, co jsem dostal svůj první mobil, a posledních asi 11 let mám stejné číslo. Za tu dobu se poněkud proměnily naše pracovní i osobní životy a návyky, zvykli jsme si komunikovat jinak. Být k dispozici téměř neustále, hladinu kávy po ránu vidět později, než z noci došlé emaily a zprávy na fb messengeru od nějakých ponocovatelů.

Přiznám se, že to není cesta, kterou bych se chtěl ubírat po zbytek života, byť v ní více než polovinu života žiji. Zatímco dříve, před 13-14 lety, byla určitá frajeřina být na ICQ k dispozici i jindy, než ve škole na internetu, v roce 2018 mi v den, kdy jsem byl offline a mimo signál v kuse asi 18 hodin (včetně noci) psalo několik lidí, jestli žiji. To už není (jen) starostlivost, to je zvyk – pořád na příjmu.

Rozhodl jsem se proto zkusit pár změn, prolomit ledy, a moje telefonní číslo už ke snadnému nalezení nebude – místo něj najdete odkaz právě na tuto stránku. Email checkuji moc často, na důležité věci odpovím, stejně jako vždycky, co nejdříve.

Určitě někdo i přesto telefon po přečtení této stránky někde vygooglí, co je jednou na internetu, už tam taky zůstane – pak ale buď potřebuje něco tak šíleně neodkladného, že volat je určitě na místě, nebo nemá ani tu nejmenší úctu, a … je to stejně jedno.

Pojďme společně snížit „on-line šum“, řešit v režimu non-stop jen urgentní věci, a trochu respektovat soukromí všech ostatních.